Serca Karczochów i Fasolka wiązana rafią – wyjątkowe nowości Bonduelle Food Service
Aktualności

Serca Karczochów i Fasolka wiązana rafią – wyjątkowe nowości Bonduelle Food Service

Tej jesieni Twoi goście odkryją coś niezwykłego i wykwintnego: delikatne serca karczochów i doskonałą fasolkę wiązaną rafią. Te nowości w ofercie Bonduelle Food Service pomogą stworzyć jeszcze więcej wyjątkowych dań.

Serca karczochów są popularne w kuchni włoskiej, jednak rzadko można je spotkać na polskich stołach. Ich przygotowanie pracochłonne, ale smak wynagradza wszystkie wysiłki. Do tego delikatna struktura podkreśla wyjątkowość okazji oraz dania.

Teraz potrawy z sercami karczochów przygotujesz jeszcze szybciej – dzięki Karczochom Krojonym MINUTE® Bonduelle Food Service nie musisz ich obierać ani gotować. W przeciwieństwie do marynowanych karczochów nie mają posmaku oleju ani marynaty – dzięki technologii gotowania na parze Karczochy Krojone MINUTE® zachowują świeży i naturalny smak.

Wyjątkowe okazje podkreśli też selekcjonowana fasolka – ekstra drobna i ręcznie wiązana rafią. Równe pęczki podkreślą niezwykły charakter dań – ich piękno i smak. Delikatne i drobne strączki uzupełnią wygląd każde dania.

Fasolka Wiązana Rafią Bonduelle Food Service to też idealne, łatwe do przygotowania i podania porcje. W specjalnie przygotowanym opakowaniu znajduje się 12 niemal identycznych porcji najwyższej jakości fasolki szparagowej, z którymi stworzysz niezapomniane dania.

Przekonaj się sam, w jak wielu daniach błyszczą nowe warzywa w ofercie Bonduelle Food Service: Karczochy Krojone MINUTE® i Fasolka Wiązana Rafią