Otwieramy sezon na szparagi – zobacz, co warto o nich wiedzieć
Aktualności

Otwieramy sezon na szparagi – zobacz, co warto o nich wiedzieć

Szparagi, które znamy z naszych stołów mają postać latorośli we wczesnej fazie wzrostu – mówi o tym nawet ich nazwa, „asparagus” z greckiego oznacza bowiem nic innego, jak „młody pęd”. Trudno zatem spotkać szparagi w dojrzałej postaci, chyba że dziko rosnące.


Warzywo z wyższych sfer

Śmiało można powiedzieć, że jest to produkt luksusowy, a to dlatego, że świeże szparagi dostępne są w Polsce zaledwie przez 6 tygodni w roku – od końca kwietnia do końca czerwca. Ich uprawa jest przy tym czasochłonna – rolnik musi czekać dwa lata na pierwsze zbiory, a gdy już nadejdzie odpowiedni moment zbiera pędy ręcznie, codziennie rano i wieczorem. Ich trwałość jest krótka, ścięte szparagi należy zjeść najpóźniej dwa dni po zebraniu. 

Co ciekawe, wszystkie „odmiany” szparagów hoduje się z tego samego gatunku rośliny –  ich kolor zależy w dużym uproszczeniu od stopnia nasłonecznienia uprawy oraz momentu zbioru. To znacznie wpływa na ich smak – zielone (wystawiane na słońce) mają lekko orzechowy posmak, białe (rosnące pod ziemią) są delikatniejsze i słodsze, a fioletowe (najtrudniejsze w uprawie i najmniej popularne w Polsce) mają najsłodszy smak.

W Polsce najwięcej upraw szparagowych spotkać można w Wielkopolsce.


Dlaczego warto proponować szparagi?

Po długiej zimie, lekkie dania z pysznymi szparagami będą nie lada gratką dla prawdziwych smakoszy. Co więcej, są bogate w kwas foliowy i przeciwutleniacze, chroniące organizm przed wolnymi rodnikami, witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B oraz β-karoten. Są także źródłem cennych składników mineralnych: wapnia, fosforu, magnezu, potasu, sodu oraz żelaza. Ze względu na zdrowotne działanie, szparagi były doceniane już w starożytności. Szybko zostały także uznane za jeden z najlepszych afrodyzjaków.


Szparagi Bonduelle Food Service są dostępne przez cały rok

Szparagi Zielone mrożone i Szparagi Białe konserwowe Bonduelle, to produkty dostępne w bardzo dobrej jakości cały rok!

Mogą być smakowitym dodatkiem do sałatek lub grać na talerzu rolę pierwszoplanową. Zielone i białe szparagi znakomicie smakują także w najprostszej postaci – z wody lub z grilla, z odrobiną masła. Dobrze komponują się także z makaronami, jajkami i szynką parmeńską. Można przyrządzić z nich także zupę krem, dodać do tarty albo zapiekanki. Do sałatek świetnie sprawdzą się też szparagi konserwowe.

Zaskocz swoich Klientów wykwintnymi i zdrowymi daniami, podanymi w ciekawej formie!