Zapraszamy na EuroGastro 2019
Aktualności

Zapraszamy na EuroGastro 2019

23. Międzynarodowe Targi EuroGastro 2019 w Nadarzynie to jedna z najbardziej wyczekiwanych imprez branży HoReCa w tym roku. Bonduelle Food Service już kolejny raz wspiera organizację targów oraz wydarzenia specjalne przyciągające tysiące obserwatorów. Chcesz poznać innowacyjne produkty, porozmawiać z profesjonalistami lub kontrahentami? Pobierz bezpłatne zaproszenie od Bonduelle Food Service i bądź naszym specjalnym gościem!

EuroGastro 2019

Najbardziej prestiżowe wydarzenie branży HoReCa: Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro 2019 odbędą się w dniach 27-29 marca w Warsaw Ptak Expo w podwarszawskim Nadarzynie. Organizatorzy jak zwykle zadbali o atrakcyjny program. W pięciu sektorach tematycznych udział potwierdziło ponad 250 wystawców prezentujących swoje produkty i usługi.

EuroGastro 2019

Spotkajmy się 28 marca w przestrzeni Bonduelle Food Service!

Wśród atrakcji:

  • inspirujące dania, które przygotuje na żywo Mariusz Gachewicz – znakomity szef kuchni i ambasador marki Bonduelle Food Service,
  • prezentacja nowości na rynku: warzywnych Pepitek i pozostałych innowacyjnych produktów, dzięki którym wzbogacisz swoje menu i zaskoczysz swoich gości
  • dowiesz się, jak innowacje Bonduelle Food Service mogą pomóc rozwinąć kreatywność szefów kuchni i przyciągnąć nowych klientów

Pobierz bezpłatne zaproszenie od Bonduelle Food Service i bądź naszym specjalnym gościem! »

11. edycja konkursu Roberta Sowy “Kulinarny Talent 2019”

EuroGastro 2019

Bonduelle Food Service, jako mecenas konkursu Roberta Sowy, z radością wspiera kulinarne talenty! W poprzednich 10 edycjach konkursu na scenie stanęło już 120 młodych kucharzy. To szansa dla młodych profesjonalistów, którzy dzięki udziale w konkursie mają większe szanse zaistnienia na rynku restauratorów. Warto obejrzeć zmagania kandydatów do tytułu Kulinarnego Talentu 2019.

W tym roku młodzi szefowie kuchni stworzą dania korzystając z takich produktów Bonduelle Food Service, jak innowacyjne warzywne Pepitki z linii B’Creative w trzech wariantach, dynia w kostkach, boczniaki mini, cukinia grillowana i bakłażany grillowane. Będzie pysznie!

O podgrzewanie atmosfery zadbają niezwykli prowadzący: gospodarz konkursu – Robert Sowa oraz znany prezenter – Krzysztof Ibisz.

Dania uczestników będą oceniane przez dwa składy jurorskie: jury profesjonalne oraz jury gwiazd. Jury oceniając dania weźmie pod uwagę m.in.: mis en place, techniki kulinarne oraz smak i estetykę podania.

Zapraszamy do śledzenia konkursu w czwartek 28 marca w strefie konkursowej 2 od 10.00 do 17.00.

"Jak co roku zapewnimy mnóstwo atrakcji, dużą dawkę emocji i eksplozję smaków" - zapowiada Robert Sowa.

Relacja z poprzedniej edycji konkursu Roberta Sowy “Kulinarny Talent 2018” »

 

Pamiętaj, aby zarejestrować swój kod najpóźniej 26 marca!

Międzynarodowe Targi EuroGastro 2019
27-29 marca 2019 r.
Warsaw Ptak Expo (Nadarzyn, Al. Katowicka 62), Hala F

Sprawdź, jak dojechać »