12 najbardziej kreatywnych uczniów szkół gastronomicznych w Polsce, 12 wspaniałych potraw pełnych kreatywności i trzy utalentowane kobiety na podium czyli finał konkursu Roberta Sowy “Kulinarny Talent 2019” już za nami. Zobacz naszą relację!

11. edycja konkursu Roberta Sowy odbyła się 28 marca 2019 r. w ramach Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro 2019 w Warsaw Ptak Expo. Konkurs poprowadził sam gospodarz – Robert Sowa oraz niezawodny Krzysztof Ibisz. Dania oceniane były przez znanych szefów kuchni pod przewodnictwem Jerzego Pasikowskiego oraz przez jury degustacyjne z Odetą Moro, Darią Ładochą i Davidem Gaboriaud na czele.

Bonduelle Food Service, jako oficjalny mecenas konkursu, już po raz kolejny wspierał młode talenty w drodze do finału. Wśród produktów, których używali uczestnicy w swoich daniach z polędwicą wieprzową, nie zabrakło innowacyjnych warzyw Bonduelle Food Service: Pepitek z linii B’Creative, dyni w kostkach, boczniaków mini, cukinii grillowanej oraz grillowanego bakłażana.

Zaskakujące smaki w 40 minut

Każdy z uczestników miał zaledwie 40 minut na stworzenie swojego autorskiego dania z produktów Bonduelle Food Service oraz pozostałych marek wspierających konkurs.

Zaskoczyły nie tylko smaki – w tym roku na podium stanęły same kobiety.

Pierwsze miejsce i tytuł Kulinarnego Talentu 2019 r zdobyła Kinga Piotrowska z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku. To debiut młodej Gdańszczanki na konkursie kulinarnym.

Jej polędwica wieprzowa w aromatach sadu i wędzarni podana na risotto z Pepitkami i boczniakami zachwyciła jury profesjonalne i degustacyjne. Skąd pomysł na takie danie?

"Wspólnie z tatą wędziłam polędwicę. Chcąc zachować jej smak użyłam jedynie soli i kolorowego pieprzu, a całość usmażyłam na gęsim tłuszczu. Jako dodatki podałam: risotto z pepitkami i boczniakami oraz purée z frytek z batatów doprawione gałką muszkatołową, cydrem i pudrem z wiśni. Dodatkowo użyłam oliwy tymiankowej i czarnuszki” – tłumaczyła zwyciężczyni.

Drugie miejsce z autorskim pomysłem na polędwiczkę wieprzową marynowaną w bejcy z naparu herbaty Earl Grey zajęła Marlena Niźnikiewicz z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Usługowych w Chorzowie. Trzecia finalistka to Julia Stanik reprezentująca Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu.

Dodatkowo jury wyróżniło dwóch młodych szefów kuchni: Magdalenę Marszałek z Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu otrzymała wyróżnienie za najlepszy smak, Emil Kasprzycki z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach otrzymał nagrodę specjalną od Mecenasów Konkursu: Bonduelle Food Service, Prymat GastroLine oraz Agro-Top.

„Stawiamy na oryginalność, kreatywność i smak. Młodzież jest coraz bardziej odważna i stawia na indywidualność, co nie do końca mnie przekonuje, ale warto podkreślić, że cały czas chcą się uczyć. Podglądają naszą pracę, oglądają programy kulinarne, testują. Podobała mi się uczestniczka, w której daniu pobrzmiewały silne tradycje regionalne połączone z modną, orientalną nutą, bo to pokazuje, że chcą się rozwijać” – powiedział Robert Sowa.

Zobacz zwycięskie dania:

I miejsce: Polędwica wieprzowa w aromatach sadu i wędzarni podana na risotto z Pepitkami i boczniakami

II miejsce: Polędwiczka wieprzowa marynowana w bejcy z naparu z herbaty Earl Grey z musem dyni i chrupiącymi Pepitkami

III miejsce: Polędwica flambirowana / pepitkotto / mech jadalny / ziemia jadalna

Kulinarny Talent 2019 - Relacja