Jak unikać marnowania żywności?
Aktualności

Jak unikać marnowania żywności?

Każdego roku aż 1,3 miliarda ton żywności trafia na śmieci - to aż 30% żywności produkowanej rocznie na świecie. Co czwarty kilogram wyrzucanej żywności to warzywa. Jest nas coraz więcej, a jedzenia coraz mniej. Wystarczy kilka prostych nawyków, aby zatrzymać problem marnowania żywności. Dowiedz się, co możesz zrobić już dziś, bo zero waste jest obowiązkiem każdego z nas!

Coraz więcej ludzi, coraz mniej żywności

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzega: przy aktualnym trendzie marnowania jedzenia, produkcja żywności musi wzrosnąć w ciągu najbliższych 30 lat nawet o 70%. W 2050 roku populacja ludzka na Ziemi sięgnie 9,1 miliarda - to o 34% więcej konsumentów niż obecnie. Te dane prawie w całości odnoszą się do krajów rozwiniętych. Zwiększona produkcja to według FAO nie jedyna droga do skutecznego wyżywienia całej ludzkości. Jednym z najważniejszych zjawisk, od których powinniśmy zacząć, jest unikanie marnowania żywności. Jak to zrobić?

Odpowiedzialność od ziarenka aż po talerz

Marnujemy żywność na wielu etapach: pierwsze odpady pojawiają się na etapie uprawy i zbiorów, kolejne – w procesie przetwórstwa żywności. Słabym ogniwem jest również logistyka, magazynowanie i sprzedaż produktów. Wreszcie pojawiają się odpady w sektorze HoReCa oraz marnowanie żywności w gospodarstwach domowych. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny w swojej strategii zapobiegania i zmniejszania strat i marnowania żywności z 2013 r podkreślił, że definicja niejadalnych części produktów spożywczych powinna pozostać elastyczna. Technologia i przetwórstwo żywności rozwija się tak szybko, że pewne produkty lub ich części niegdyś uznane za niejadalne z czasem dołączają do naszego menu lub mogą być wykorzystywane w innych gałęziach przemysłu.

Dlatego odpowiedzialność za marnowanie żywności spoczywa na nas wszystkich: od hodowców i rolników, przez przetwórców, dostawców i handlowców, na szefach kuchni oraz domowych kucharzach kończąc.

Co możemy zrobić, aby nie marnować warzyw?

Celem Bonduelle Food Service jest bycie światowym liderem w dziedzinie zdrowego stylu życia opartego na produktach pochodzenia roślinnego. Zdrowy tryb życia oznacza również odpowiednie podejście do kwestii niemarnowania żywności roślinnej. Chcesz poznać warzywne zero waste? Oto kilka prostych rad, które pomogą Ci cieszyć się z warzyw przez cały rok, oszczędzać pieniądze i naszą planetę!

Zero waste

  • dostosuj ilość przygotowywanego jedzenia do liczby osób spożywających posiłek
  • gotuj kreatywnie i ekonomicznie: staraj się wykorzystywać resztki jedzenia do tworzenia nowych potraw
  • nadwyżki jedzenia oddawaj potrzebującym
  • zadbaj o odpowiednie przechowywanie poszczególnych produktów roślinnych
  • kupuj i jedz warzywa sezonowe, a niewykorzystane - zamrażaj
  • dbaj o wspólne, rodzinne posiłki
  • dawaj dobry przykład bliskim i przyjaciołom
Zero Waste - Infografika

 

Chcesz mieć pod ręką wszystkie wskazówki? Pobierz pdf Warzywne Zero Waste »