Archimagirus Tradycja & Nowoczesność 2019 - już 11-13 lipca!
Aktualności

Archimagirus Tradycja & Nowoczesność 2019 - już 11-13 lipca!

24 uzdolnionych kucharzy i cukierników stanie do wyścigu o tytuł pierwszego Archimagirusa na zamku w Gniewie. 8 zespołów będzie walczyć nie tylko o tytuł, ale też o udział w prestiżowym stażu. Archimagirus to wielkie emocje, ale też wspaniałe atrakcje, o które zadba Bonduelle Food Service. Zapraszamy!

PIERWSZY ARCHIMAGIRUS W POLSKIEJ GASTRONOMII

Ideą konkursu Archimagirus Tradycja & Nowoczesność jest łączenie produktów regionalnych z zagranicznymi, promowanie tradycji kulinarnych, ale też docenienie kultury pracy, czystości i dbałości o surowce. Jak zapewniają organizatorzy, to pierwszy konkurs kulinarny, w którym poza smakiem potraw oceniany będzie przebieg procesu ich tworzenia oraz skuteczność zarządzania zespołem przez lidera drużyny.

Do konkursu zakwalifikowało się osiem trzyosobowych zespołów reprezentujących restauracje, cukiernie oraz hotele. W międzynarodowym jury oceniającym kucharzy i cukierników znaleźli się m.in. Daniel Ayton, Robert Skubisz, Giorgio Diana, Bruno Van Vaerenbergh, Michał Doroszkiewicz, Andrea Camastra.

Poznaj tegoroczne zespoły:

Zawodnicy będą przygotowywać potrawy m.in. korzystając z produktów Bonduelle Food Service. Poza zaszczytnym tytułem Archimagirusa zwycięzca otrzyma 10 000 zł oraz dwutygodniowy staż w Tajwanie w restauracji RAV posiadającą dwie gwiazdki Michelin.

PROGRAM IMPREZY

Archimagirus Tradycja & Nowoczesność to nie tylko konkurs kulinarny! To również bardzo bogaty program pełen atrakcji i doskonałych smaków.

  • szefowie kuchni i ambasadorzy Bonduelle Food Service Michał Góra i Mariusz Jamroszczyk zaproszą do naszego food trucka, gdzie będą przygotowywać kreatywne roślinne potrawy i przekąski.
  • goście będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach - masterclass poprowadzą Bruno Van Vaerenbergh (masterclass cukierniczy), Mihails Minckovskis (masterclass barmański), Luciano Ferrari (masterclass lodziarski), Alon Than (masterclass z kuchni azjatyckiej) oraz Krzysztof Kwiatkowski (masterclass winiarski).

Organizatorem konkursu jest ambasador Bonduelle Food Service – szef kuchni Mariusz Gachewicz, współorganizatorami są Paweł Mieszała i Krzysztof Lisiecki, dyrektor generalny Hotelu Zamek Gniew **** w Gniewie.

Zarejestruj się bezpłatnie »

Chcesz być zawsze na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi wydarzeniami z branży HoReCa? Zapisz się do naszego newslettera dla profesjonalistów!

Zapisz się do newslettera »