Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która od 2021 roku zakazuje sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak: talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu. Powodem do wprowadzanie restrykcyjnych przepisów był fakt, że plastikowe produkty i opakowania stanowią główną przyczynę zanieczyszczenia mórz i oceanów. Serwujesz posiłki w plastikowych opakowaniach? Koniecznie przeczytaj ten tekst!

CO OBJĘTO ZAKAZEM?

Od 2021 roku zakazane są:

  • sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki),
  • talerzyki i inne naczynia,
  • słomki do napojów,
  • patyczki do uszu,
  • rączki do balonów,
  • tworzywa sztuczne wykonane z plastiku oksydegradowalnego i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Jednocześnie od 2025 roku, butelki do napojów produkowane z poliestrów PET będą musiały być wykonane w co najmniej 25% z materiałów nadających się do recyklingu. Od 2030 roku plastikowe butelki będą musiały być wykonane już w co najmniej 30% z materiałów nadających się do recyklingu. Jednocześnie m.in. waciki, wilgotne chusteczki i balony będą musiały być oznakowane. Na ich etykiecie pojawi się informacja, w jaki sposób należy usuwać odpady oraz jak dany produkt może mieć wpływ na środowisko.

ALTERNATYWNE ZAMIENNIKI PLASTIKU

Wprowadzenie zakazu plastikowych opakować i sztućców daje pole dla producentów zamienników. Rynek oferuje wiele alternatywnych rozwiązań dla plastikowych opakowań, dlatego z pewnością każdy właściciel lokalu gastronomicznego bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Słomki – wiele osób nie wyobraża sobie bez nich kolorowego koktajlu lub zdrowego smoothie. Już teraz można zakupić słomki wielokrotnego użytku, które wykonane są ze szkła, silikonu, czy stali nierdzewnej. Dostępne są również słomki z naturalnych materiałów tj. z bambusa czy z pszenicy. Te ostatnie – słomka do picia ze słomy (pszenica) – są nie tylko biodegradowalne, ale również kompostowalne.

Talerzyki – jednorazowe naczynia np. z otrąb są doskonałą alternatywą dla naczyń jednorazowych z papieru lub tworzyw sztucznych, których produkcja jest uciążliwa dla środowiska. Bez problemu można na nich serwować zarówno dania zimne, jak i gorące. W przeciwieństwie do naczyń plastikowych, gdzie rozkład trwa nawet od 100 do 1000 lat, czas rozkładu naczyń wykonanych z otrąb trwa tylko 30 dni.

Kubki – na rynku popularne są również jadalne kubki na zupę i inne napoje gorące. Kubki nie tylko są smaczne i mają różne kolory, ale przede wszystkim są bardzo wytrzymałe.

Opakowania na żywność – od niedawna na rynku pojawiły się opakowania wykonane z grzyba o nazwie kombucha. Te naturalne opakowania na żywność można zjeść lub przeznaczyć na kompost.

Sprawdź trendy eko w restauracjach>>

NASZA RADA

Do nadchodzących zmian każdy właściciel lokalu gastronomicznego powinien przygotować się stopniowo. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić:

  1. Poszukaj na rynku producentów alternatywnych opakowań. Poproś o oferty.
  2. Sprawdź, jakie zamienniki opakowań plastikowych polecają Twoi koledzy z branży.
  3. Przetestuj zamienniki w swoim lokalu. Sprawdź, czy opakowanie sprawdza się w Twojej kuchni, czy np. zupa nie zacznie przeciekać w jadalnej misce.
  4. Zbierz opinie klientów.
  5. Śledź trendy rynku opakowań.

Sprawdź nasze rady dotyczące opakowań>>