Projekt technologiczny w gastronomii – czy jest wymagany?
Porady

Projekt technologiczny w gastronomii – czy jest wymagany?

Masz już wymarzone miejsce na rozpoczęcie działalności gastronomicznej? Dowiedz się, czy w Twoim lokalu projekt technologiczny to obowiązek, czy może niepotrzebny wydatek. Pytania i odpowiedzi.

Dostosowanie lokalu do wymagań biznesu gastronomicznego to poważny krok, który wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Każda decyzja powinna być dokładnie rozważona, a szczególnie ta dotycząca przystosowania lokalu do planowanej działalności. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie wykonasz po znalezieniu lokalu, przed rozpoczęciem prac remontowych, to sporządzenie projektu.

PROJEKT TECHNOLOGICZNY

Projekt technologiczny (projekt gastronomiczny) to rysunek, który zawiera koncepcje układu pomieszczeń, ciągów technologicznych wraz z lokalizacją poszczególnych urządzeń.

CZY PROJEKT JEST OBOWIĄZKOWY?

W przypadku nowego lokalu, w którym nie była wcześniej prowadzona działalność gastronomiczna, Sanepid wymaga przedłożenia projektu technologicznego. Część Inspekcji Sanitarnych dodatkowo wymaga, aby projekt był zaopiniowany przez rzeczoznawcę do spraw sanitarno-epidemiologicznych. Niektóre stacje opiniują przedłożone projekty na własną rękę. Zdarza się również, że stacje nie wymagają żadnych formalnych uzgodnień. Jeśli nasz projekt będzie opiniowany przez rzeczoznawcę ds. sanitarno-epidemiologicznych należy pamiętać, że taka opinia na projekcie również kosztuje. Ceny opinii wraz z przystawieniem pieczątki na projekcie wahają się zwykle od 200 do 600 złotych.

KIM JEST RZECZOZNAWCA DS. SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNYCH?

Rzeczoznawca ds. sanitarno-epidemiologicznych to osoba, która uzyskała uprawnienia nadane przez Głównego Inspektora Sanitarnego do uzgadniania w imieniu państwowego inspektora sanitarnego dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych.

CZY RYSUNEK MOGĘ WYKONAĆ SAM, CZY MUSZĘ ZLECIĆ GO SPECJALIŚCIE?

Rysunek możemy oczywiście wykonać sami. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniej wiedzy lub nasz własnoręcznie wykonany rysunek jest odrzucany w Sanepidzie – warto skorzystać z pomocy specjalisty. Na rynku znajdziemy wielu projektantów, którzy chętnie nam pomogą.

Przed ostatecznym wyborem projektanta warto sprawdzić:

  • zrealizowane projekty
  • opinie
  • doświadczenie (czy projektant ma praktyczne doświadczenie w gastronomii).

Warto również zapytać, czy projekt będzie zaopiniowany i ile wynosi ewentualny koszt opinii wraz z przystawieniem pieczątki uprawnionego specjalisty.

CO ZAWIERA PROJEKT?

Projekt składa się z dwóch części – rysunku oraz opisu, w którym znajdziemy wytyczne branżowe (architektoniczno – budowlane, w zakresie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej), informacje na temat planowanej technologii, wielkości produkcji, a także wykaz wyposażenia.

ILE KOSZTUJE?

Profesjonalny projekt wymaga wiedzy i doświadczenia.. Ceny projektów zależą od wielu czynników m.in.

  • metrażu lokalu,
  • planowanej działalności – technologii,
  • kosztu rzeczoznawcy ds. sanitarno-epidemiologicznych, który może być wliczony w cenę projektu.

Ceny zaczynają się od 500 złotych i mogą wynosić nawet kilka tysięcy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować kilka ofert i wybrać tę najkorzystniejszą dla nas.

NASZA RADA

Zanim zaczniesz projektować swój lokal lub szukać specjalisty, który w tym Ci pomoże – zadzwoń do Sanepidu i zapytaj urzędników:

  • Czy projekt gastronomiczny jest wymagany?
  • Czy rysunek musi być uzgodniony?
  • Czy możesz przyjść z rysunkiem, który sam wykonasz i uzgodnisz go z urzędnikami?

Mając taką wiedzę, możesz spokojnie zastanowić się nad dalszymi krokami. Powodzenia!