Co wiemy na temat bakterii E. coli? Jak chronić żywność przed jej zanieczyszczeniem? Przeczytaj koniecznie nasze wskazówki i zapobiegaj wystąpieniu E. coli w restauracji.

Co wiemy o E. Coli?

Escherichia coli to gram ujemna pałeczka. Bakteria ta naturalnie występuje w przewodzie pokarmowym zwierząt i ludzi oraz w środowisku zanieczyszczonym fekaliami. W organizmie człowieka jej obecność nie zawsze jest toksyczna, ponieważ w jelicie cienkim i grubym pomaga m.in. w trawieniu pokarmu, czy syntezie witaminy K. 

Część serotypów E. coli bywa jednak chorobotwórcza m.in.

  • szczepy enteropatogenne (EPEC) – są główną przyczyną biegunek u niemowląt w krajach tropikalnych, w środowiskach o niskim stopniu higieny,
  • szczepy enteroinwazyjne (EIEC)  wywołują biegunkę podobną do czerwonki,
  • szczepy enterotoksyczne (ETEC)  – są przyczyną tzw. biegunek podróżnych oraz enteroendemicznych zakażeń występujących np. w Indiach i Bangladeszu,
  • szczepy enterokrwotoczne (EHEC) – wywołują zatrucia pokarmowe połączone z krwotocznym nieżytem jelita grubego lub krwotocznym zapaleniem pęcherza moczowego.

Objawy zakażenia bakterią E. coli

Typowym objawem zakażenia E. coli jest zatrucie pokarmowe, które najczęściej ma następujące symptomy: wodnista lub krwista biegunka, ostre, skurczowe bóle brzucha, bóle jelit, nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy, gorączka (nie zawsze występuje), osłabienie.

Zakażenie bakteriami E. coli może również wiązać się z zakażeniem układu moczowego. Do objawów zaliczamy: częste oddawania moczu i nagła potrzeba oddawania moczu z parciem trudnym do powstrzymania; oddawanie moczu w nocy; szczypanie i pieczenie podczas oddawania moczu,  ból pęcherza moczowego, ból w podbrzuszu; zmieniony zapach i kolor moczu; krew w moczu.

E. coli  w żywności i wodzie

Najczęstszym nośnikiem chorobotwórczych bakterii E. coli jest skażona żywności tj. mięso (głównie wołowina), produkty mleczne, owoce, warzywa, woda i kostki lodu.

Zakażenie może mieć miejsce na etapie uboju. W trakcie uboju bakterie E. coli mogą przedostać się z przewodu pokarmowego i tym samym może dojść do zanieczyszczenia mięsa. Innym przykładem są warzywa liściaste, które mogą zostać zanieczyszczone już na polu poprzez wodę używaną do podlewania. Jeśli podczas udoju mleka nie zostaną zastosowane dobre praktyki tj. dezynfekcja wymion – może dojść do zanieczyszczenia surowego mleka bakteriami E. coli. Spożycie surowych, niepasteryzowanych soków, picie nieprzegotowanej wody lub picie napojów albo drinków z dodatkiem lodu może również wywołać zakażenie.

Przeczytaj też co zrobić, gdy pracownik restauracji zakażony jest salmonellą.>>

NASZA RADA

Aby uniknąć zakażenia bakteriami E. coli należy m.in.:

  • myć ręce przed rozpoczęciem pracy po:

– obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną;

– zajmowaniu się odpadami/śmieciami;

– zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji;

– skorzystaniu z toalety;

– kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa;

– jedzeniu, piciu, lub paleniu;

– kontakcie z pieniędzmi,

– oraz przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona.

Sprawdź instrukcję mycia rąk.>>

  • myć i odkażać wszystkie powierzchnie i sprzęty wykorzystywane podczas przygotowania posiłków,
  • do przygotowania surowej żywności wykorzystywać oddzielny sprzęt,
  • dokładnie myć warzywa, owoce, poddawać dokładnej obróbce termicznej surowce,
  • wszystkie gotowane i łatwo psujące się produkty przechowywać w niskich temperaturach,
  • nie zamrażać ponownie rozmrożonej żywności,
  • unikać surowców oraz spożywania produktów niewiadomego pochodzenia,
  • używać bezpiecznej wody lub poddawać ją takim działaniom, aby stała się ona bezpieczna – sprawdź, czy wiesz wszystko na temat badań wody »

E. coli w restauracji – co dalej?

W przypadku wykrycia obecności bakterii E. coli w restauracji, powinieneś natychmiast poinformować o tym Sanepid.

Restauracja powinna przeprowadzić natychmiastową inspekcję swoich procesów przygotowania żywności oraz ustalić, jak i gdzie doszło do zanieczyszczenia. W zależności od wyniku tej inspekcji podjęte mogą być następujące działania:

  • Zawieszenie działalności kuchni, jeśli stwierdzono poważne zagrożenie dla zdrowia i życia konsumentów.
  • Wprowadzenie środków zapobiegawczych, takich jak dokładne mycie rąk, narzędzi i powierzchni kuchennych, a także stosowanie odpowiednich procedur przechowywania i obróbki żywności.